Möödunud nädalavahetusel avastardi teinud Balti Hokiliiga alagrupiturniiri Tartus väisas ka Soome hokiväljaande Jatkoaika Tallinnas resideeruv korrespondent ja fotograaf Samuli Huikuri, kelle kirjatüki eesti keelde ümber tõlkisime: NHL peab läbirääkimisi, millal või kas hooaeg üldse algab. Hokihooajad Euroopas on peatatud ja Soome liiga teatas sellel nädalal, et jõulupuhkusega alustatakse kohe. Kui optimistlik on antud olukorras uue riikidevahelise sarjaga alustamine?
Sellele küsimusele vastuse andis Tartus nähtu, kus novembri viimasel nädalavahetusel mängiti vastalustanud Balti Hokiliiga avaturniir.
Balti Hokiliiga on Eesti, Läti ja Leedu hokiliitude ühise jõupingutuse tulemus, kus igast riigist osaleb kaks võistkonda. Sel aastal esimest korda peetav liiga mängitakse turniirivormis kahes etapis.
Baltimaade tuntud hokimängijate
Sandis Ozolinši ja
Darius Kasparaitise nimelised alagrupiturniirid mängiti
27. - 29. novembril Eestis, Tartus ja
Leedus, Vilniuses. Kummagi esimese alagrupi kaks paremat pääsesid
Lätis, Rezeknes 18. - 20.
detsembril toimuvale Final Four turniirile, kus mängitakse üks voor, mille paremusjärjestuse alusel kroonitakse ka esmakordselt BHL-i esikoha võistkond.
Tartus toimuval alagrupiturniiril osalesid
HK Mogo Lätist,
Kaunas Hockey Leedust ning võõrustajameeskond
Välk 494. Samal ajal
Vilniuses võtsid omavahel mõõtu
HC Everest Eestist,
HK Liepaja Lätist ning turniiri võõrustaja
Vilniaus Hockey Punks.
Eesti Hoki president
Rauno Parras sõnas Astri Arenal antud intervjuus, et BHL-i toimumist on kolme riigi alaliitude vahel arutatud juba vähemalt 4-5 aastat. Aasta tagasi oli liiga toimumine juba reaalne, kuid detailid pandi lõplikult paika sel suvel ning sündmuste kulminatsioon jõudis kätte tänavu novembris.
BHL-i eesmärk on ühendada kolm väikest riiki ja hokiturg üheks suuremaks üksuseks ning seeläbi tõsta mängude ja mängijate taset. ''Sel aastal oli algus edukas, kuid tuleb ette ka erinevaid probleeme, '' naerab Parras.
Pole kahtlust, et olukord on uue liiga alustamiseks kõike muud kui soodne. Pealtvaatajad ei ole praeguste sündmuste valguses lubatud, mis tekitab ka rahalisi probleeme. Veel sügisel kulgesid näiteks Eesti ja Läti piiriületused piiranguteta, kuid nüüd poleks üle-Baltilistel pealtvaatajatel ilma isolatsioonita võimalik naaberriiki turniirile sõita.
Algselt HC Everesti asemel osalema pidanud Narva PSK langes samuti isolatsiooniküüsi: meeskond pidi oma osalusest koroona tõttu loobuma juba enne turniiri.
Ehkki Tartus on inimesed liikvel ja jõululaatki pandi esimese advendi auks käima, meenutab maskide rohkus tänavapildis meile pidevalt valitsevat viirusolukorda.
Sel korral mängitakse BHL turniirina, kuid eesmärk on BHL muuta tõeliseks riikidevaheliseks sarjaks. Parrase sõnutsi võiks tulevikus BHL-i mängida neli meeskonda Eestist, neli Leedust ning seitse Lätist.
Liiga kaheks jaotamisel oleks kulud ja vahemaad siiski mõistlikud. Ideena võiks oma alagrupi siseselt aset leida 4 ringi ning 2 ringi vastastega. Eesti ja Leedu meistrite liigas osaleb sel hooajal 5 meeskonda, Lätis 7.
Kasu ka rahvuskoondise arengule Kui Eesti ja Leedu kolmandad ning neljandad meeskonnad saavad mänguaega Läti klubide vastu, aitab see ka ühtlasi rahvuskoondise tasemel areneda.
Suuremas turupiirkonnas on ka majanduslikud võimalused paremad.
Parras ütleb, et Eesti ja Leedu seisukohalt on eriti kasulik, kui Läti jookseb n.ö. jänesena ning näitab kuhu need seni väiksemad hokiriigid loodetavasti vähehaaval peavad jõudma.
Kuigi Soome ei sobitu kuidagi BHL-i mustriga, tuleb hoki arengut arutades küsida, milline on koostöö Eesti ja Soome hokiliitude vahel?
Parras ütleb, et koostöö toimib väga hästi ja tihedalt. Näiteks toimivad U16 ja U18 vanuseklasside Mestise mängud.
''Lõppude lõpuks on Soome meist veelgi kaugemal. Lätile on meil lihtsam järele jõuda, kuid Soome on arengu mõttes meile oluline partner,'' võtab Parras kokku.
BHL on klubidele arengumõttes suurepärane võimalus, seda teab ka Tartu Välk 494Välk 494 esindaja
Timo Lauri nendib, et Läti meeskonnad on selgelt liiga parimad ja Välgul on sama taseme saavutamiseks veel pikk tee.
Lauri ütleb, et BHL-i lõppformaadi väljatöötamise kallal nähti pikalt vaeva. Kui Eesti Hoki klubisid suvel BHL-ist teavitas, soovis Välk kohe kaasa lüüa.
'' Turniiri formaat sobis meile hästi. Loodan, et BHL on ka edaspidi toimumas ning saame osaleda nii seal kui Eesti meistrite liigal, '' sõnas Lauri.
Parrase ja Lauri kommentaarid tasemevahe kohta olid Kaunas Hockey ja HK Mogo vahelises mängus üsna selgelt nähtavad. Leedukate põhioskused olid väga head, kuid Mogo oli alati sammukese teistest ees.
Sama tulemust võis näha ka Vilniuse turniiri tulemusena.
Läti meeskonnad pääsesid finaalturniirile kaotusteta. HK Mogo ridadesse kuuluvad ka rahvusvaheliselt tuntud nimed, näiteks Läti koondise kaitsja
Oskars Bartulis, kes mängis Philadelphia Flyersis kahe hooajaga 66 kohtumist ning
Rob Schremp, samuti tuttav NHL-ist, kes BHL-il siiski ei osalenud.
Kaspars Saulietis, kelle koduklubiks oli 2010/2011 hooajal HPK, kuulub Mogo ridadesse.
Eelmisel hooajal
OHL-is 36 kohtumist kaasa teinud
Artūrs Šilovs blokeerib osavalt vastase pealevisked. Käimasoleval hooajal on Šilovs olnud lisaks Mogole ka HS Riga laenumängija nind esindanud kahel korral Läti koondist. Liepaja meeskonnas on
KHL kogemusi koguni kuuel mängijal.
Teistel võistkondadel on soomlastele tuttavaid nimesid veidi vähem. Hooajal 2012/2013 Ilvese A-noortes ja Liigas ühes kohtumises osalenud
Aivaras Bendžius esindab Hockey Punksi värve.
Kuigi Balti Hokiliiga sai koroona levikust hoolimata toimuda, oli viiruse mõjutusi siiski näha
Tartus mängiti alagrupiturniir
Lõunakeskuses, Astri Arenal mis on tavalisest jäähallist erinev: väljak asub keset kaubanduskeskust, 0-korrusel, kaubanduspinnast madalamal. Tribüünid asuvad otstes ning pikkade klaasseinte taga on restoranid ning kohvikud.
Kuna pealtvaatajad lubatud ei olnud, suleti tribüünid ning turvamehed hoolitsesid selle eest, et rahvas toimumispaigas ei koguneks. Toitlustusasutustes lubati siiski piiranguid järgides matši jälgida.
''Sellistel aegadel on areeni asukoht kaubanduskeskuses pigem miinus kui pluss. Tavalises jäähallis saad lihtsalt uksed lukustada ning mängud pealtvaatajateta pidada, kuid nüüd pidime mängude toimumiseks lahendused leidma, '' rääkis Välgu esindaja Timo Lauri.
Kohtumine algab 15 minuti pärastKaunase soojendus kestis pikalt, korraldajad kõndisid närviliselt edasi-tagasi korrutades ''kohtumine algab 15 minuti pärast''.
Mängu algus viibis lätlaste koroonatestide tulemuste hilinemise tõttu. Eesti koondiste mänedžer
Jüri Rooba sõnas, et testide vastused pidid saabuma 24 tunni jooksul, mis ajaliselt sobis, kuid tulemusi ei tulnud ega tulnud. Kui vastused viimaks käes, leevens ka õhus valitsev pinge.
Vaatamata tublile korraldustööle, ei lõppenud takistused: pühapäevane kohtumine Välk 494 ja HK Mogo vahel tühistati tartukate 4 positiivse koroonatesti tõttu. Kuna edasipääsejad olid juba selged, otsustati kohtumine ohutuse mõttes ära jätta.
''Kahjuks jäi meie mäng täna ära, kuid paraku on olukord selline. Loodetavasti on meil siiski võimalus Final Fouris osaleda. Ootame seda põnevusega, '' võttis Lauri tartlaste mõtted kokku.
Final Four kohtumised on vaatajatele kindlasti tõeliseks elamuseks.
BHL avaturniiri tulemused:
Sandis Ozoliņš - alagrupp
27.11.2020 Tartu Välk 494−Kaunas Hockey 10−4 (4−1, 2−1, 4−2)
28.11.2020 Kaunas Hockey−HK Mogo 2−7 (0−2, 1−3, 1−2)
29.11.2020 Tartu Välk 494−HK Mogo kohtumist ei toimunud
Darius Kasparaitis - alagrupp
27.11.2020 Hockey Punks−HC Everest 3−2 (2−1, 1−0, 0−1)
28.11.2020 HC Everest−HK Liepāja 2−11 (0−4, 1−2, 1−5)
29.11.2020 HK Liepāja−Hockey Punks 3−1 (1−0, 1−0, 1−1)
Final Four turniiril jätkavad Välk 494, HK Mogo, Hockey Punks ja HK Liepaja.
Tekst ja foto:
Samuli Huikuri
Allikas:
Jatkoaika